ŽRALOK GRÓNSKÝ v Dyrsfjordu

Parta Míši Šatníka a Jirky Müllera se zcela vyjímala mezi rybáři tím, že vůbec nevkročili do filetárny. Filetovali totiž na lodi cestou od otevřeného moře a po příjezdu pouze zabalili filety do sáčků. Poslední den si parta vyjela rozloučit se s Dyrsfjordem, a to několik km směrem k trajektu. Měli dávno nachytáno, nebylo kam spěchat, moře jako olej, loď stála na místě a najednou bum... Výsledkem byl žralok grónský, který je proslulý jako nejpomalejší ryba na světě, a který má prý jedovaté maso. Žraloka se přes bort nepodařilo dostat. Měl asi 2,5 m.

Žralok malohlavý též Žralok grónský (Somniosus microcephalus) je velký druh žraloka z čeledi světlounovitých. Vyskytuje se ve vodách severního Atlantského oceánu kolem Grónska a Islandu. Tento druh žraloka žije severněji, než jakýkoliv jiný druh žraloka. Jde o jeden z největších druhů žraloků, který běžně dorůstá velikosti 3-4 metry, ale byl zaznamenán 6,4 metru dlouhý exemplář a teoreticky může dorůst až k 8 metrům.Jde také o dlouhověký druh, maximální věk žraloka malohlavého se odhaduje až na 100 let.Databáze ISAF Floridského muzea eviduje pouze jeden případ útoku tohoto druhu na člověka. V roce 1859 byl v Kanadě uloven žralok malohlavý s lidskou nohou v žaludku. Případ však nebyl vědecky prozkoumán." 

" Žralok malohlavý (Somniosus microcephalus), kterému se též říká žralok grónský, patří k největším druhům žraloků. Může být dlouhý až 7 metrů a vážit 1 000 kg. Patří mezi nejdéle žijící zvířata – dožívá se až 100 let. Z pohledu rybářů je tento druh žraloků velkým škůdcem, který je připravuje o bohatý úlovek. Při lovu jiných ryb jich uvízne hodně v rybářských sítích. Jeho maso je ale jedovaté, a tak jej rybáři hází zpět do moře. Tvoří až polovinu odpadu. (Wikipedia)"

" Grónský žralok malohlavý „brázdí“ oceán rychlostí méně  než 1,5 kilometru za hodinu. Ukázalo se, že i když se tento loudavý žralok opravdu „rozjede“, nemá šanci ulovit v oceánu ani tuleně. Přesto jsou tuleni na jídelníčku tohoto žraloka nejčastěji"